Windows Hello – ale o co chodzi?

Czym jest Windows Hello? Spotkaliście się z tą nazwą? Pierwsze skojarzenie? Komunikator, uzupełnienie, następca Skype… Zimno!

Windows Hello to wbudowane w Windows 10 oprogramowanie, które zrewolucjonizuje sposób, w jaki logujemy się na nasze urządzenia. Wykorzystując zaawansowane algorytmy biometryczne pozwala identyfikować właściciela sprzętu po wyglądzie, głosie, odcisku palca. Hasła możemy trzymać w sejfie – mogą kiedyś się przydać. Na co dzień – nie będą już nam potrzebne. Dodam w tym miejscu, że jedynym ograniczeniem na tym etapie są peryferia. Urządzenia z Windows 10 muszą posiadać skaner linii papilarnych (wbudowany lub podpięty do komputera przez USB) lub kamerkę zgodną z wymogami tej technologii. Wspomniałem w poprzednich postach, że (podobno) nowa Lumia 940 ma posiadać już przednią kamerę zgodną z Windows Hello. Zobaczymy czy tak będzie faktycznie.

Dzięki temu rozwiązaniu nasze komputery, tablety, smartfony staną się jeszcze bardziej osobiste, a nasze informacje w nich zawarte – bezpieczniejsze.

Microsoft przygotował w oparciu o Windows Hello kolejną świetną niespodziankę – Microsoft Passport. To rozwiązanie, ściśle powiązane z poprzednim, pozwali nam logować się do serwisów i aplikacji internetowych bez konieczności wpisywania haseł. Autoryzacja przebiegać będzie na poziomie naszego urządzenia. Nasze dane biometryczne nie będą wysyłane na zewnętrzne serwery!

Poniżej film od Microsoft dokładnie prezentujący możliwości Windows Hello i Microsoft Passport:

 

Leave a Reply