Tryb czytnika w Chrome

Tryb czytnika w Chrome

W tym krótkim filmie pokażę Wam jak włączyć, jeszcze niedostępne oficjalnie, eksperymentalne funkcje trybu czytnika oraz schowka na artykuły “do przeczytania” później w przeglądarce Chrome. Dotyczy to systemów macOS, Windows, Linux oraz Chrome OS – NIE dotyczy mobilnych systemów operacyjnych Android oraz iOS.

Jak włączyć tryb czytnika w Chrome?

Ja posiadam najnowszą, oficjalną wersję Chrome nr 87. Zobaczcie proszę jak działają te wspomniane przeze mnie funkcje i zdecydujcie, czy macie ochotę z nich skorzystać już teraz. 

Czytnik pozwala nam na wyodrębnienie tekstu i zdjęć z artykułów na stronach www. Unikamy w ten sposób nadmiaru treści, reklam i całego tego syfu, który dziś zatruwa nam życie podczas przeglądania stron www. Zobaczymy czy w finalnej wersji pozostaną widoczne reklamy adwords, czyli te, należące do Google. Czas pokaże, na razie ich nie widzę nigdzie na stronie (nie mojej, bo ja nie mam żadnych reklam i innych zbędnych dodatków na swoim blogu). 

Jak widzicie – tak wygląda witryna w trybie normalnym, a tak w trybie czytnika, który włączamy i wyłączamy przy pomocy tej ikony obok gwiazdki na pasku adresu.

widok strony www w trybie czytnika w przeglądarce Chrome
widok strony www w trybie czytnika w przeglądarce Chrome

Prawda, że lepiej?

Jeśli natomiast chcemy dodać artykuł do przeczytania na później wystarczy, że klikniemy w gwiazdkę i wybierzemy opcję “przeczytaj później”. Lista dodanych w ten sposób treści znajduje się w tym folderze: “do przeczytania. Po kliknięciu mamy dostęp do wcześniej dodanych treści z informacją, który tekst już jest przeczytany, a który jeszcze nie. Listę możemy modyfikować poprzez zaznaczenie ptaszka lub usunięcie wybierając krzyżyk.

Jak włączyć tryb czytnika w przeglądarce Chrome?

Jeśli chcecie zacząć korzystać sami z tych funkcji wystarczy wpisać na pasku adresu: “chrome://flags”, upewnić się czy macie zaznaczone pole “available” – dostępne oraz wyszukać powyżej w polu “search flags” interesujących nas opcji wpisując “reader”. Musimy przy dwóch opcjach: Enable Reader Mode oraz Read Later wybrać z prawej strony z menu opcję Enebled – włączone. A następnie kliknąć w “Relaunch” czyli otwórz ponownie. Przeglądarka się zrestartuje a Wy będziecie mogli korzystać z nowych opcji.

Dziękuję serdecznie za uwagę. To był pierwszy film w nowym, 2021 roku. Życzę Wam dużo zdrowia i samej satysfakcji z obcowania z technologią na co dzień.

Do zobaczenia i usłyszenia na kanale lub w podcaście #otechnologiach.  

#otechnologiach znajdziesz także na:


Facebook: https://facebook.com/otechnologiach

A może podcast?

Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/pl/podcast
Spotify: https://open.spotify.com/show/5lnwKKZ
Google Podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0

Leave a Reply