Jak zabezpieczyć dziecko przed komputerem…? Komputer przed dzieckiem?

No właśnie, każdy kto ma świadomość zagrożeń czyhających na nasze pociechy w sieci powinien przeczytać ten poradnik i skonfigurować ustawienia „Rodzinne”. Oczywiście każdy, kto ma komputer z systemem Windows 10 oraz założone konto Microsoft.

Aby skonfigurować usługę musimy zalogować się na konto Microsoft. Następnie wybieramy Rodzinne” . Możemy tutaj dodać kolejną osobę dorosłą do zarządzania funkcjami ochrony lub dodać konto dziecka. W praktyce należy założyć konto Microsoft dziecku ponieważ po podaniu nawet istniejącego adresu email małolat musi i tak zalogować się na swoje konto Microsoft i zaakceptować zaproszenie od nas do „rodziny”. Jest to dobra okazja do rozmowy o tym czy jest email, jak go używać, chronić hasło, komu podawać adres itp. W zasadzie to jest najważniejsze – rozmowa i zaufanie… ale jeśli to nam nie wystarcza przejdźmy dalej. Po przejściu procedury tworzenia konta możemy przystąpić do właściwych ustawień bezpieczeństwa.

 

Raporty aktywności dziecka w Windows 10
źródło: https://account.microsoft.com/family#/settings/recent-activity

W zakładce Ostatnia aktywność mamy możliwość aktywacji raportów prezentujących szczegółowo aktywność dziecka w sieci i na urządzeniu.

Przeglądanie internetu przez członka rodziny w systemie Windows 10
źródło: https://account.microsoft.com/family#/settings/web-browsing

 

Przeglądanie internetu pozwala nam na dodanie konkretnych adresów, które mają być na stałe blokowane. Czasochłonne zajęcie ale warto poświęcić trochę czasu. Możemy także zapisać strony dozwolone do wyświetlania dla naszej pociechy. Poza tym automatycznie włączona jest opcja bezpiecznego wyszukiwania w przeglądarce – ale UWAGA! Bing, nie Google! Jeżeli chcemy aby ta funkcja działała prawidłowo ustawmy domyślną przeglądarkę na Bing.

 

Kontrola dostępu do aplikacji, gier i multimediów dla dziecka w Windows 10
źródło: https://account.microsoft.com/family#/settings/apps-games

W zakładce Aplikacje, gry i multimedia możemy ustalić kryterium wieku przy instalacji przez dziecko aplikacji i gier ze sklepu Windows Store.

 

 

Kontrola czasu spędzania czasu przed komputerem
źródło: https://account.microsoft.com/family#/settings/screen-time

 

Kolejna funkcja to możliwość pełnej kontroli nad godzinami dostępu dziecka do komputera oraz czasu poświęconego na cyfrową rozrywkę.

Kontrola wydatków na gry i multimedia w systemie Windows 10
źródło: https://account.microsoft.com/family#/settings/purchase-spending

Dzięki dodaniu opcji kontroli wydatków mamy pełny dostęp do informacji na co nasza pociecha wydaje pieniądze. Możemy również zaznaczyć co może kupować dziecko w sklepie Microsoft Store.

Nie można współczesnym dzieciom zakazywać dostępu do komputerów, tabletów czy telefonów. Te urządzenia są nieodłącznym elementem dzisiejszego świata. Musimy nauczyć dziecko korzystać z tych dobrodziejstw w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. A usługi kontroli mają nam tylko pomóc wyłapać pewne złe nawyki i zachowania dziecka.

 

Leave a Reply