Jak usunąć kopię zapasową Time Machine na macOS Sierra?

Time Machine to wbudowana w system macOS usługa tworzenia automatycznej kopii zapasowej komputera na dysku zewnętrznym. Problem polega na tym, że zapełnia go całkowicie usuwając najstarsze archiwa by zwolnić miejsce… na nowe. A co w przypadku kiedy chcemy na tym dysku trzymać inne swoje dane? Musimy sami zwolnić miejsce. Jednak uwaga! Sposób jak tego dokonać nie jest wcale taki oczywisty.  

Najważniejsza rada: NIE szukajcie katalogu na dysku i NIE usuwajcie plików Time Machine ręcznie. Takie działanie spowodowało u mnie przeniesienie plików kopii do kosza i brak możliwości ich usunięcia. Pomogła dopiero komenda wpisana w Terminalu (podam ją na końcu wpisu na wszelki wypadek).

Aby bezpiecznie pozbyć się starych kopii zapasowych musimy wejść do Time Machine klikając na belce systemowej ikonę programu i Wejdź do Time Machine lub wyszukać za pomocą Spotlight. Pojawi nam się okno, w którym zobaczymy ułożone chronologicznie okna Findera. Po prawej stronie ekranu znajdziemy suwak z datami. Szukamy najstarszej w prawym górnym rogu i dwukrotnie klikamy lewym przyciskiem myszy (lub raz mocniej na gładziku w MacBooku) w wybraną datę. Następnie klikamy w ikonę koła zębatego ustawień i wybieramy opcję Usuń kopię zapasową. Potwierdzamy naszą wolę i podajemy hasło administratora systemu. Gotowe. Kopia została trwale usunięta z naszego dysku zwalniając przy tym potrzebne nam miejsce. Pamiętajcie, że możecie wyłączyć tworzenie automatycznych kopii zapasowych i robić je samodzielnie w wybranym przez Was momencie.

Na koniec obiecana komenda do wpisania w Terminalu w celu trwałego usunięcia plików z wszystkich koszy na dysku głównym i innych nośnikach. Używajcie ostrożnie, najlepiej jak macie choć trochę pojęcia o Terminalu w systemie macOS:

sudo rm -rf /Volumes/*/.Trashes/

Leave a Reply