Build 2015

Po konferencji dla deweloperów Build 2015 wiemy już jaki kierunek obrał Microsoft dla swojej platformy systemowej Windows 10. Pełna unifikacja systemu operacyjnego na wszystkich możliwych urządzeniach – smartfony, tablety, laptopy, desktopy oraz…

HoloLens. 

Zrzut ekranu 2015-05-06 o 15.57.51

Tak! To ostatnie nie ma być gadżetem, dodatkiem do komputera. Będzie niezależnym bytem z możliwością „odpalenia” dowolnej, tzw. uniwersalnej aplikacji. Oczywiście po uwzględnieniu tego faktu przez deweloperów/programistów, ale możliwości jakie stoją przed okularogoglami z okienkami są trudne nawet do wyobrażenia…

Wciąż nieznana pozostaje cena produktu. Na to musimy jeszcze poczekać lecz nie spodziewałbym się ceny zaporowej – nawet na kieszeń Kowalskiego z Polski.

Aplikacje.

Oprócz wspomnianych uniwersalnych aplikacji natywnych Microsoft zaprezentował deweloperom sposób na szybkie tworzenie aplikacji pod Windows 10. Wystarczy wykorzystać już te napisane pod Androida i iOS! A cały proces ma odbywać się „prawie” automatycznie. To „prawie” oznacza, że trzeba będzie poświęcić trochę czasu na modyfikację kodu ale świadomość zapełnienia Microsoft Store aplikacjami brzmi obiecująco zarówno dla konsumentów jak i programistów.

Na panelach omawiano także środowisko Azure i wiele innych ciekawych kwestii, które jednak dla przeciętnego użytkownika nie są porywające. Osoby zainteresowane szczegółowymi zagadnieniami odsyłam do specjalistycznych stron.

Premierę miała nowa przeglądarka mająca zastąpić Internet Explorer – Microsoft Edge. Ale o tym napiszę w osobnym poście.

Leave a Reply